Blog
Categoriën
© Tirol Werbung / Rodler Ilvy
Eten & drinken
© Bert Heinzelmeier
Mensen
© Tirol Werbung / Aichner Bernhard
Cultuur
© Tirol Werbung / Moore Casey
Attracties
© Tirol Werbung / Herbig Hans
Familie
© Tirol Werbung / Schwarz Jens
Andere
© Tirol Werbung / Neusser Peter
Sport

Langzaamaan in het Oost-Tiroolse Gailtal

Bijgewerkt op 07.10.2020 in Attracties


          Ort: Kartitsch
        Ort: Kartitsch

Geen sterrenkoks, geen trendy almhutten, geen spectaculaire saunapaleizen en maar weinig pistenkilometers: is het vandaag de dag nog mogelijk vakantiegangers te lokken zonder tenminste één van deze attracties? Kartitsch en Obertilliach, twee bergbeklimmersdorpen in het Oost-Tiroolse Gailtal, het hoogstgelegen dal van Oost-Tirol, zijn de perfecte uitvalbasis voor een langzame wintervakantie.

Het gaat bergop. De hoge sneeuwmuren langs het pad zijn zo hoog, dat enkel nog de topjes van de sneeuwmarkeringspalen eruit steken. Links staan grote lariksbomen. Het lopen over het geprepareerde, steile pad, waarvan de sneeuw netjes is aangedrukt, gaat traag maar eigenlijk moeiteloos en de nog koude berglucht prikkelt onze neusgaten. De zon kleurt de sneeuw blauwig. Het is zo stilletjes dat we bij elke voetstap de sneeuw onder onze voeten horen knisperen. Zijn we verdwaald? Nergens is een mens te bespeuren. Ligt het daaraan, dat het zo bitterkoud is, dat we alleen door dit winterwonderlandschap dwalen? Plots duikt een roze wegwijzer op: “Wanderweg Dorfberg” – dus toch niet verdwaald. We willen niet helemaal tot op de top van Dorfberg, die met zijn 2.115 meter aan de ingang van het Tiroolse Gailtal troont, maar over het zonnige plateau vlakbij de top en dan weer terug naar Kartitsch. Misschien herinner je je wel de film “L’Ours” uit 1988, die van een beer vertelt en zijn avontuurlijke leven? Een paar scènes werden hier op de Dorfberg gefilmd, precies hier waar ik de sneeuw onder mijn voeten hoor knisperen.


          Pittoreske plaatjes, niet?
        Pittoreske plaatjes, niet?


          Ort: Kartitsch
        Ort: Kartitsch

Winterwandeldorp
Het duurt ongeveer 40 minuten vooraleer we de eerste sterke stijging van deze 10.5 kilometer lange wandeling achter ons hebben, en een beetje hijgend bij het bergstation van de Dorfberg-sleeplift in het kleine skigebied Kartitsch aankomen. Twee pistes slingeren zich over de flanken van de huisberg van Kartitsch; naar de top kom je met een sleeplift, de langste sleeplift van Oostenrijk. Dat was vroeger een sensatie, maar anno 2020 lokt dat geen toeristen meer. Daarom hebben de inwoners van dit charmante dorpje de koppen bij elkaar gestoken en zich de vraag gesteld: wat maakt ons dorp, ons dal zo interessant voor toeristen? Aan zacht toerisme voer uiteindelijk geen weg voorbij. In plaats van zetelliften met voorverwarmde zitjes aan te schaffen, het skigebied op te blazen tot een groter pretpark en de berg vol te bouwen met sneeuwkanonnen, besloten ze de sleeplift te behouden, een langlaufloipe aan te bieden op grotere hoogte en zichzelf tot het eerste gecertificeerde winterwandeldorp in Oostenrijk te kronen. Vanuit het dorp lopen sinds deze winter momenteel 9 officiële winterwandelroutes, die gedurende de hele winter schoon worden gehouden en natuurlijk enkel de mooiste uitzichten over de Alpen includeren.

De Dorfberg
Wie overigens niet zo sportief is of wil zijn, en de steile klim niet wil trotseren, klopt aan bij het Gasthaus Dorfberg naast de kerk in St. Oswald, waar deze wandeling start. Hier zwaait Heinz Boden samen met zijn gezin de plak. Gasten die niet naar boven willen of kunnen lopen, chauffeert hij met de sneeuwscooter naar het begin van de loipe op de Oberberg, op ongeveer 1.950 meter hoogte. Heinz is een manusje-van-alles: hij is chauffeur, helpt zijn vrouw mee in het Gasthaus, is tijdens de wintermaanden dagelijks in de weer met skipistes, loipes en wandelwegen te prepareren en speelt gezellige Wirt (gastheer) in het Messner Hittl, een kleine, authentieke hut, vlakbij de loipe op de Dorfberg. Het uitzicht over het Gailtal, de bergreuzen van de Lienzer Dolomieten en de Karnische Alpen, die eveneens de grens tussen Italië en Oostenrijk vormen, is van hieruit “supercalifragilisticexpialidocious”, volgens Heinz. Dit is een perfecte plek om even op krachten te komen voor diegenen die in St. Oswald te voet zijn gestart.
Vanaf het Hittl is de wandeling een makkie: het wandelpad voert door het bos naar een volmaakt, horizontaal plateau, de Ochsenwiesen. De almweiden liggen bedekt onder een dik pak sneeuw. Van hieruit kunnen gepassioneerde bergwandelaars naar de top van de Dorfberg (8oo hm, 3.5u) wandelen. Wij lopen langzaam, in meerdere scherpe bochten, gestaag bergaf richting, Raucherbach, waar de bus op ons wacht. We hebben moeite ons los te rukken van het panorama dat steeds weer tussen de bomen blikt. Langzaam zet valavond in en kleurt de hemel gloeiend rood. Wie vatbaar is voor zulke momenten, begint uiterlijk nu te spotten over het skicircus in de grote skigebieden. De Schirmbar in Sölden, de eindeloze feesten in Ischgl zijn een doorn in het oog voor vrienden van zacht wintertoerisme. Niettemin, in Tirol is genoeg plaats voor velerlei soorten van toerisme!

Obertilliach onder pakken sneeuw

Obertilliach
Vanuit Kartitsch rijden we de volgende morgen met de bus over het Kartitscher Sattel, een bergpas die weliswaar 42 kilometer lang is maar ‚gemiddeld‘ nog geen twee procent stijgt. We rijden langs het Maria Luggau, een onooglijk dorpje met een buitenproportionele basiliek, waar de Maagd Maria naar verluidt ooit verschenen is. In Obertilliach stappen we uit de bus. Het dorpsbeeld verbluft op slag: soms honderden jaren oude boerderijen drummen zich dicht op elkaar onder dik besneeuwde daken, uit de stallen klinkt koeiengeloei, het ruikt naar mest en landelijke gezelligheid, ’s zondags draagt de Congolese pastoor de mis op in een goed gevulde kerk, ’s avonds loopt één van de laatste officiële nachtwachters in Oostenrijk door de straten en zingt zijn nachtwachterslied. Het zal je niet verbazen dat dit dorpje op de monumentenlijst staat.

“Echte winters zijn momenten vol stilte. Die stilte vind je echter nog nauwelijks in skioorden in de Alpen, waar weiden in geasfalteerde parkplaatsen worden omgetoverd, waar op 2000 meter hoogte schlagermuziek dreunt en aan bergliften voorgedrongen wordt als tijdens de koopjesperiode,” vertelt burgemeester Matthias Scherer, “Bij ons vind je dat waarnaar mensen in 2020 zo naarstig op zoek zijn: rust en ongerepte landschappen ver weg van de grote toeristencentra. Alleen dan kan men ontspannen en zijn batterijen weer opladen!” Geen wonder dat Obertilliach, maar ook het naburige dorpje Kartitsch, in de stand van de bergbeklimmersdorpen werden opgenomen. Een ridderslag, die alleen aan dorpen ten deel valt, die kleinschalig toerisme promoten, die de bergnatuur en – cultuur niet aantasten en “nee” zeggen tegen grote hotellerie. De grote, drukke buitenwereld is hier, op dit op 1.450 meter hooggelegen zonneplateau ver-, ver-, veraf!

Langlauf-Eldorado
Ongeveer 700 inwoners telt Obertilliach, onder hen ook de Noorse biatlon-atleet Ole Einar Björndalen. In het “Langlauf- und Biathlonzentrum Obertilliach” lopen internationale profs uit alle uithoeken ter wereld, de deur plat, terwijl beginners of vakantiegangers hier het langlaufen kunnen leren. Een aanrader is bijvoorbeeld de 60 kilometer lange grensstreekloipe, die de Oost-Tiroolse dorpen Kartitsch, Obertilliach en Untertilliach verbindt en zelfs een stukje door het buurland Karinthië loopt. Wie wil kan ook op de “Transdolomiti”-loipe naar het buurland Italië skaten.
In Obertilliach kun je ook skiën. Enkele jaren geleden werd een oude sleeplift ingeruild voor een splinternieuwe tien persoons-gondellift, die je vanuit het dorp in no-time naar de Conny Alm op de 2.317 meter hoge Golzentipp taxiet. (Tip: zit met je rug naar de bergwand en geniet het prachtige panorama over dit unieke dorp en het Tiroolse Gailtal.) De enorme capaciteit van deze gondel doet vermoeden dat het skigebied van Obertilliach heel erg groot is en massa’s wintersporter aantrekt. Niets is minder waar: in totaal zijn hier 15.6 kilometers aan skipistes bereikbaar met een gondellift en vier sleepliften. “Authenticiteit of niet, zonder een nieuwe investeringen ben je na verloop van tijd uitgerangeerd en komen er geen wintersporters meer naar jouw skigebied. En dat zou wel eens nefast kunnen zijn voor Obertilliach,” meent Scherer, “want dan verlaten onze jongeren en jonge families mogelijkerwijs ons dorp.” Hoewel het technisch gezien niet onmogelijk is nog een paar liften bij te bouwen, gebeurt dat dan weer niet. Het skigebied past bij de maat van het dorp en van het Gailtal: klein, rustig en ja ook, authentiek.

PRAKTISCHE INFO
ERHEEN: Brussel – Gailtal 1.050km, Amsterdam – Gailtal 1.090km
LOGEREN:
Hotel Schöne Aussicht (Kartitisch/Hollbruck) : een geheimtip in het Gailtal. Dit charmante hotel scoort met de mooiste panorama’s en het lekkerste eten in het hele dal, vanaf €72 pp/nacht, incl. HP
Gasthof Unterwöger (Obertilliach), historisch Wirtshaus in het centrum van Obertilliach met prachtige kamer en restaurant. Excellente keuken. vanaf €64 pp/nacht, incl. HP
SKI-/LOIPEPAS OBERTILLIACH: 6-dagen skipas voor volwassenen €175 en kinderen €87,5 tijdens de winter 2020/2021; dagkaart loipe €8, weekkaart €35

INFO: Osttirol, Obertilliach, Kartitsch

 

In 2008 ruilde Evelyn Laureyns België in voor Oostenrijk - wat de liefde al niet doet met een mens - en wil nu niet meer weg uit het land van Sisi en Frans-Jozef. Ze reist als journaliste van Vorarlberg langs Tirol naar Stiermarken. Het meest in haar nopjes voelt ze zich in, op, boven, tussen de Tirolse bergen.

Laatste artikel van Evelyn
De Krampuslauf ontstond pas in de 20ste eeuw.
Bijgewerkt voor 9 dagen in Cultuur
De Krampus: Heb angst, maar vrees niet!
4 min. leestijd
Ort: Sillian
, © Hans Herbig
Bijgewerkt op 18.10.2021 in Familie
15 tips voor een geslaagde wintervakantie in Tirol
6 min. leestijd
Lechtaler Alpen Steinsee.
, © Tirol Werbung, Charly Schwarz
Bijgewerkt op 19.07.2021 in Attracties
10 verkoelende tips: zo kom je de hitte door in Tirol!
4 min. leestijd
Daniel Craig als „007“ © Ötztal Tourismus
Bijgewerkt op 16.03.2021 in Attracties
Mijn naam is Bond, Evelyn Bond!
7 min. leestijd
Bijgewerkt op 15.02.2021 in Mensen
Onmisbaar deze winter: de lawinedienst van Innsbruck !
4 min. leestijd
Ongewone beroepen – Innsbrucks Snowpark-shaper Bjarni Valdimarsson; Skylinepark Nordkette.
Bijgewerkt op 04.02.2021 in Mensen
Een nacht op stap met een snowpark-shaper
4 min. leestijd
29938449476_6b50b7ce4b_o
Bijgewerkt op 26.08.2020 in Attracties
Over hoe ik een overtuigde Kneipp-fan werd….
5 min. leestijd
Wildseeloderhaus aan de Wildseelodersee
Bijgewerkt op 11.07.2020 in Familie
Herfstwandeling naar de Wildseelodersee
3 min. leestijd
Bijgewerkt op 04.03.2020 in Attracties
5 musea voor de hele familie
3 min. leestijd
In een winterjasje ziet de reus er nog spectaculairder uit.
Bijgewerkt op 13.02.2020 in Attracties
Is het nep, dan is het Swarovski!
4 min. leestijd
TEXT Günter Kast | PHOTOS Robert Fischer
Bijgewerkt op 12.11.2018 in Mensen
Ik verdoezel probleemzones!
7 min. leestijd
Bij Innsbruck op de koffie met Olympisch en Europees kampioen Anna van der Breggen
Bijgewerkt op 29.09.2018 in Sport
Interview met de Nederlandse wielrenster Anna van der Breggen
6 min. leestijd
De schonen zijn bijna thuis!
Bijgewerkt op 21.06.2018 in Cultuur
De winter komt eraan. Tijd voor de Almabtrieb!
4 min. leestijd
Dieren spotten aan de voet van de Grossglockner
Bijgewerkt op 25.04.2018 in Familie
Dieren in de Alpen
6 min. leestijd
Glampen… romantisch!
Bijgewerkt op 04.04.2018 in Andere
Winters knus op 21m2!
7 min. leestijd
Familienbahn Gampen, Serfaus
Bijgewerkt op 04.12.2017 in Familie
Met de kinderen in de skilift – onze tips!
4 min. leestijd
Kräuter-Tirol
Bijgewerkt op 20.11.2017 in Andere
Huismiddeltjes tegen allerhande winterkwaaltjes
6 min. leestijd
LegendaerePistenTirol
28.12.2021 in Sport
5 fabelachtige skipistes!
3 min. leestijd
34658812005_b6651975de_o
13.09.2018 in Familie
In de ban van de Zoo !
4 min. leestijd
Alle artikelen van Evelyn
2 opmerkingen beschikbaar
Schrijf een reactie

Verder blijven lezen

Omhoog

Is uw mailbox ook aan vakantie toe?

Abonneer u dan hier op onze newsletter met exclusieve vakantietips uit Tirol.